مقالات

همه چیز در رابطه با آزمون فنی حرفه ای

همه چیز در رابطه با آزمون فنی حرفه ای

همه چیز در رابطه با آزمون فنی حرفه ای

آزمون فنی حرفه ای چیست؟

کارآموزان برای دریافت گواهینامه مهارت سازمان فنی حرفه ای باید در آزمون های سازمان فنی حرفه ای شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند، این آزمون ها شامل دو بخش آزمون های کتبی (چهار گزینه ای) و عملی می باشد.

تعداد سوالات چهار گزینه ای 40 تا بوده و این سوالات نمره منفی ندارند، آزمون های کتبی در سازمان فنی حرفه ای به دو صورت انجام می پذیرد.

1- آزمون کتبی آنلاین

در این روش کارآموزان در محل آزمون سازمان فنی حرفه ای، سوالات چهار گزینه ای را به کمک رایانه پاسخ می دهد. این آزمون ها همه روزه به جز ایام تعطیل در مراکز آزمون فنی حرفه ای برگزار می شود. توجه داشته باشید که کارآموزان می توانند با توجه به شرایط دوره آموزشی خود از 7 روز مانده به پایان دوره تا شش ماه پس از پایان دوره در روز مورد درخواست خود (در صورتی که مرکز آزمون ظرفیت خالی داشته باشد ) در این آزمون شرکت نمایند. مدت زمان آزمون کتبی 40 دقیقه بوده و ساعت آزمون را مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای تعیین می کند. کارآموزان می بایست جهت شرکت در آزمون اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کنند. در کارت ورود به جلسه آزمون مکان – روز – ساعت و اطلاعات کارآموز ثبت شده است.

2- آزمون کتبی کاغذی (هماهنگ)

در این روش کارآموزان سوالات چهار گزینه ای را روی پاسخ برگ مخصوص آزمون با مداد پاسخ خواهند داد. این آزمون با توجه به برنامه هماهنگ آزمون های کتبی که در ابتدای هر سال از طرف مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای مشخص شده، و در طول سال 10 الی 12 دفعه در روزهای جمعه برگزار می شود.کارآموزان می توانند با توجه به شرایط دوره آموزشی خود از 7 روز مانده به پایان دوره تا شش ماه پس از پایان دوره در این آزمون ها شرکت نمایند. مدت زمان آزمون کتبی 40 دقیقه بوده و ساعت آزمون را مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای تعیین می کند. کارآموزان می بایست جهت شرکت در آزمون اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کنند. در کارت ورود به جلسه آزمون مکان – روز – ساعت و اطلاعات کارآموز ثبت شده است.

رشته – حرفه – استاندارد چیست؟

ثبت نام در آزمون ادواری

نحوه محاسبه نمره کتبی-عملی-نهائی

آموزش حضوری و آنلاین کاربر icdl

آزمون کتبی آنلاین یا هماهنگ

با توجه به اینکه نمرات آزمون کتبی آنلاین 24 ساعت بعد از آزمون اما نمرات کتبی هماهنگ یک هفته بعد از آزمون مشخص می شود و همچنین درصد اشتباه در تصحیح آزمون کتبی آنلاین بسیار پایین تر از کتبی هماهنگ بوده، بهتر است کارآموزان در آزمون های کتبی آنلاین شرکت کنند.

نمره قبولی آزمون کتبی

همان طور که در بخش بالا گفته شد، آزمون کتبی شامل 40 سوال تستی چهار گزینه ای و همگی با ارزش نمره ای یکسان می باشد، توجه داشته باشید که این آزمون نمره منفی نداشته (در صورتی که کارآموز گزینه ای را اشتباه انتخاب کند نمره از کارآموز کسر نخواهد شد) پس بهتر است کارآموزان به تمامی سوالات پاسخ بدهند. نمرات آزمون کتبی به صورت درصدی محاسبه می شود، و حداقل نمره قبولی در این آزمون 50 درصد و حداکثر نمره قبولی 100 در صد می باشد.(با توجه به 40 سوال آزمون ، ارزش هر سوال 2.5 نمره می باشد 100=2.5*40) حال اگر کارآموزی به حداقل 20 سوال پاسخ صحیح دهد نمره قبولی را کسب می کند.

آزمون عملی سازمان فنی حرفه ای

کارآموزانی که در آزمون کتبی نمره قبولی را کسب نموده اند، باید در تاریخی که از طرف مرکز آزمون مشخص می شود در آزمون عملی شرکت نمایند. آزمون عملی شامل مهارت های است که در استاندارد حرفه آموزشی درج شده است. مکان آزمون عملی با توجه به نظر مرکز آزمون می تواند در سازمان فنی حرفه ای – آموزشگاه های آزاد فنی حرفه ای باشد.

0/5 (0 نظر)

نظرتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *