همه چیز در رابطه با مدرک فنی حرفه ای

در این مقاله آموزشی قصد داریم به صورت جامع تمامی مطالب و آموزش های که شما نیاز دارید در رابطه با مدرک فنی حرفه ای، اطلاع داشته باشید به شما توضیح بدیم. این مقاله به شما کمک میکنه تا بتوانید جهت دریافت مدرک فنی حرفه ای مسیر درستی رو انتخاب و در مدت زمان کوتاه و هزینه کمتر به مدرک فنی حرفه ای مورد نظرتون دست یابید.

 

 

ثبت نام در دوره های آموزشگاه های فنی حرفه ای آزاد

به دلیل اینکه بخش دولتی با توجه به محدود بودجه و فضا نمی تواند تمامی نیاز های آموزشی کارآموزان را فراهم آورد، بخش بزرگی از آموزش های فنی حرفه ای به کمک آموزشگاه های آزاد فنی حرفه ای صورت می پذیرد.
با توجه به محدود بودن ظرفیت بخش دولتی، کاراموزانی که قصد ثبت نام در دوره های دولتی را دارند می بایست شرایط مورد نظر بخش دولتی را داشته باشند و در بعضی مواقع به دلیل استقبال زیاد، باید در آزمون های ورودی بخش دولتی ثبت نام نموده و نمره و رتبه مربوطه را کسب کنند تا بتوانند در بخش دولتی ثبت نام کنند.

در نتیجه بخش بزرگی از کارآموزان و مهارت آموزان می بایست در آموزشگاه های فنی حرفه ای آزاد ثبت نام کنند. لازم به توجه هست که آموزشگاه های آزاد نسبت به بخش دولتی در خصوص ساعت برگزاری کلاس ها و اساتید تنوع بیشتری دارند.

برای ثبت نام در آموزشگاه های آزاد چند روش وجود دارد:

1- ثبت نام از طریق سایت ثبت نام آموزشگاه های آزاد
کارآموز می تواند بعد از ورود به سایت با انتخاب گزینه های استان – نوع محل آموزش – عنوان دوره – مرکز – شهر – جنسیت – نوع دوره – کد دوره و نوع طرح ، و زدن کلیک جستجو ،آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد مورد نظر را پیدا نمایند. توجه داشته باشید که اگر اطلاعاتی مانند مرکز ، کد دوره ، نوع دوره ،…. ندارید، خانه مورد نظر را خالی بگذارید.
بعد انتخاب آموزشگاه و دوره مورد نظر می توانید روی گزینه ثبت نام کلیک نموده و در پنجره جدید اطلاعات کامل دوره را مشاهده و در صورت تمایل و ثبت نام با توجه به آدرس و شماره آموزشگاه جهت ثبت نام اقدام نمائید.
توجه داشته باشید هیچ گاه قبل از تماس با آموزشگاه و کسب اطلاعات دقیق دوره آموزشی، اقدام به پرداخت هزینه ثبت در دوره آموزشی ننمائید.

یکی از معایب روش شماره یک این است که نمی توان درخصوص آموزشگاه و کیفیت برگزاری دوره های آموزشی تحقیق نمود.

2- ثبت نام در آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد در حرفه مورد نظر با توجه به کیفیت آموزشگاه
آموزشگاه فنی حرفه ای آزاد بابت خدمات آموزشی از کارآموزان شهریه دریافت، و با توجه به اینکه ،هزینه و زمانی که می خواهیم در طول دوره آموزشی سپری کنیم برای ما بسیار اهمیت داشته، و قصد داریم تا از بهترین خدمات آموزشی بهره ببریم، لازم هست که قبل از ثبت نام در آموزشگاه، در رابطه با آموزشگاه – اساتید – شهریه دوره – قبولی در دوره – مدت زمان طول دوره و …. تحقیق کنیم.

 

هزینه آزمون فنی حرفه ای

12- شهریه دوره های آموزشگاه های فنی حرفه ای آزاد

14- مدرک فنی حرفه ای برای مهاجرت

15- مدرک فنی حرفه ای برای استخدام

19- تفاوت آموزش فنی حرفه ای با آموزش های دیگر

مدرک فنی حرفه ای چیست؟

به گواهینامه ای که از طرف سازمان فنی حرفه ای صادر می شود، گواهینامه مهارت فنی حرفه ای و یا مدرک فنی حرفه ای گویند. برای دریافت گواهینامه شما باید در آزمون فنی حرفه ای، حرفه مورد نظر (کتبی – عملی) شرکت نموده و نمره قبولی را کسب کنید. لازم به ذکر است که، به جز گواهینامه مهارت فنی حرفه ای، گواهینامه حضور در دوره و یا شرکت در دوره(بدون آزمون فنی حرفه ای) نیز در فنی حرفه ای وجود دارد که اعتبار بسیار کمتری نسبت به گواهینامه مهارت فنی حرفه ای دارد. در ادامه این مقاله به صورت کامل در رابطه با انواع آزمون های فنی و حرفه ای و حرفه ها و وراه حل دریافت مدرک فنی حرفه ای توضیح داده خواهد شد.

آزمون فنی حرفه ای چیست؟

کارآموزان برای دریافت گواهینامه مهارت سازمان فنی حرفه ای باید در آزمون های سازمان فنی حرفه ای شرکت نموده و نمره قبولی را کسب نمایند، این آزمون ها شامل دو بخش آزمون های کتبی (چهار گزینه ای) و عملی می باشد.

تعداد سوالات چهار گزینه ای 40 تا بوده و این سوالات نمره منفی ندارند، آزمون های کتبی در سازمان فنی حرفه ای به دو صورت انجام می پذیرد.

1- آزمون کتبی آنلاین : در این روش کارآموزان در محل آزمون سازمان فنی حرفه ای، سوالات چهار گزینه ای را به کمک رایانه پاسخ می دهد. این آزمون ها همه روزه به جز ایام تعطیل در مراکز آزمون فنی حرفه ای برگزار می شود. توجه داشته باشید که کارآموزان می توانند با توجه به شرایط دوره آموزشی خود از 7 روز مانده به پایان دوره تا شش ماه پس از پایان دوره در روز مورد درخواست خود (در صورتی که مرکز آزمون ظرفیت خالی داشته باشد ) در این آزمون شرکت نمایند. مدت زمان آزمون کتبی 40 دقیقه بوده و ساعت آزمون را مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای تعیین می کند. کارآموزان می بایست جهت شرکت در آزمون اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کنند. در کارت ورود به جلسه آزمون مکان – روز – ساعت و اطلاعات کارآموز ثبت شده است.

2- آزمون کتبی کاغذی (هماهنگ): در این روش کارآموزان سوالات چهار گزینه ای را روی پاسخ برگ مخصوص آزمون با مداد پاسخ خواهند داد. این آزمون با توجه به برنامه هماهنگ آزمون های کتبی که در ابتدای هر سال از طرف مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای مشخص شده، و در طول سال 10 الی 12 دفعه در روزهای جمعه برگزار می شود.کارآموزان می توانند با توجه به شرایط دوره آموزشی خود از 7 روز مانده به پایان دوره تا شش ماه پس از پایان دوره در این آزمون ها شرکت نمایند. مدت زمان آزمون کتبی 40 دقیقه بوده و ساعت آزمون را مرکز آزمون سازمان فنی حرفه ای تعیین می کند. کارآموزان می بایست جهت شرکت در آزمون اقدام به دریافت کارت ورود به جلسه آزمون کنند. در کارت ورود به جلسه آزمون مکان – روز – ساعت و اطلاعات کارآموز ثبت شده است.

آزمون کتبی آنلاین یا هماهنگ

با توجه به اینکه نمرات آزمون کتبی آنلاین 24 ساعت بعد از آزمون اما نمرات کتبی هماهنگ یک هفته بعد از آزمون مشخص می شود و همچنین درصد اشتباه در تصحیح آزمون کتبی آنلاین بسیار پایین تر از کتبی هماهنگ بوده، بهتر است کارآموزان در آزمون های کتبی آنلاین شرکت کنند.

نمره قبولی آزمون کتبی

همان طور که در بخش بالا گفته شد، آزمون کتبی شامل 40 سوال تستی چهار گزینه ای و همگی با ارزش نمره ای یکسان می باشد، توجه داشته باشید که این آزمون نمره منفی نداشته (در صورتی که کارآموز گزینه ای را اشتباه انتخاب کند نمره از کارآموز کسر نخواهد شد) پس بهتر است کارآموزان به تمامی سوالات پاسخ بدهند. نمرات آزمون کتبی به صورت درصدی محاسبه می شود، و حداقل نمره قبولی در این آزمون 50 درصد و حداکثر نمره قبولی 100 در صد می باشد.(با توجه به 40 سوال آزمون ، ارزش هر سوال 2.5 نمره می باشد 100=2.5*40) حال اگر کارآموزی به حداقل 20 سوال پاسخ صحیح دهد نمره قبولی را کسب می کند.

آزمون عملی سازمان فنی حرفه ای

کارآموزانی که در آزمون کتبی نمره قبولی را کسب نموده اند، باید در تاریخی که از طرف مرکز آزمون مشخص می شود در آزمون عملی شرکت نمایند. آزمون عملی شامل مهارت های است که در استاندارد حرفه آموزشی درج شده است. مکان آزمون عملی با توجه به نظر مرکز آزمون می تواند در سازمان فنی حرفه ای – آموزشگاه های آزاد فنی حرفه ای باشد.

ویژگی های مدرک فنی حرفه ای چیست؟

 1- از سال 1393 گواهینامه مهارت فنی حرفه ای یا مدرک فنی حرفه ای به صورت الکترونیکی صادر می شود. و ما در این مقاله به صورت کامل نحوه استعلام گواهینامه مهارت فنی حرفه ای را آموزش خواهیم داد.

2- بین المللی و اعتبار  این مدرک در اکثر کشورها

3- قابل ترجمه بودن و دریافت مهر دادگستری

4- …

اعتبار مدرک فنی حرفه ای و اشتغال

سازمان فنی حرفه ای زیر مجموعه وزارت کار بوده و مدارکی که از طرف سازمان فنی حرفه ای صادر می شود به این معنی است که شخصی که این مدرک را دارد توانایی کار در حرفه مورد نظر را خواهد داشت، پس از لحاظ اعتبار کاری از مدارکی که از طرف آموزش پرورش و وزارت علوم صادر خواهد شد معتبر تر بوده و می تواند به اشتغال شخص کمک قابل توجهی کند.
با توجه به اینکه این مدرک از طرف سازمان فنی حرفه ای (ارگان دولتی)صادر می شود، برای تمامی مراکز دولتی و غیر دولتی معتبر بوده و اشخاص می توانند به کمک مدرک مربوطه در حرفه مورد تقاضا مشغول به کار شده و یا جواز کسب حرفه مورد نظر را دریافت کنند. به عنوان مثال با داشتن مدرک کاربر icdl ، اشخاص می توانند جهت استخدام در مراکزی که این مدرک جزء مدارک استخدام می باشد، اقدام به استخدام و یا جهت دریافت جواز کسب کافی نت با این مدرک به اتحادیه مراجعه کنند.
سازمان فنی حرفه ای مورد تائید اکثر کشورها بوده و اکثر حرفه ها، با توجه به استاندارد آن حرفه بین المللی می باشد. به همین دلیل مدارک فنی حرفه ای در اکثر کشورها قابل قبول و اعتبار بوده و ارزش بسیار بیشتری نسبت به مدارک دیگر دارد. به عنوان مثال کشور آلمان برای پذیرش نیروی کار جدا از مدرک تحصیلی، مدارک فنی حرفه ای ، حرفه مورد اشتغال را از کارجویان درخواست می کند.

استاندارد فنی حرفه ای چیست؟

استاندارد بخش اصلی هر حرفه در آموزش می باشد. با توجه به اینکه حرفه های آموزشی نیازمند سرفصل و مدت زمان آموزش و … می باشند،سازمان فنی حرفه ای برای تمامی حرفه های آموزشی خود باید استاندارد تعریف کند. استاندارد آموزشی شامل عنوان حرفه ، کداستاندارد ، سال تدوین استاندارد، تهیه کنندگان استاندارد، شرح استاندارد، ویژگی کارآموزی که قصد گذراندن حرفه را دارد، طول دوره آموزشی که شامل ساعت نظری(تئوری)- عملی – پروژه – کاروزی می باشد، صلاحیت مربی که قصد تدریس دوره را دارد، لیست توانائی های این حرفه ، تحلیل آموزشی که شامل ریزلیست توانائی ها دوره به تفکیک دانش-مهارت-نگرش ، تجهیزات مورد نیاز این حرفه ، مواد مصرفی مورد نیاز این حرفه و در نهایت منابع آموزشی مرتبط هست.مربیان فنی حرفه ای می بایست با توجه به استاندارد آموزشی، حرفه مورد نظر را تدریس نمایند.

انواع استاندارد فنی حرفه ای و تفاوت آنها

برای نظم و سازماندهی استانداردها، استانداردهای به 5 دسته زیر تقسیم می شوند.

 

استاندارد های آموزش کارآموزی

حرفه های که در این بخش قراردارند مخصوص آموزش به کارآموزان می باشد. به استانداردهای کارآموزی گواهینامه مهارت فنی حرفه ای تعلق خواهد گرفت.

انواع  خوشه ، رشته ها و حرفه های که مدرک فنی حرفه ای دارند

سازمان فنی حرفه ای برای نظم دادن و دسته بندی صحیح حرفه های آموزشی از چهار خوشه استفاده نموده، که درون خوشه ها ، رشته ها قرارداشته و درون رشته ها حرفه ها قرار می گیرد.

چهار بخش خوشه عبارتند از:

1- خدمات

2- صنعت

3- فرهنگ و هنر

4- کشاورزی

12 رشته در خوشه خدمات قرار دارند که عبارتند از:

1- امور اداری

2- امور مالی و بازرگانی

3- بهداشت و ایمنی

4- فناوری اطلاعات

5- مراقبت و زیبایی

6- خدمات آموزشی

7- صنایع پوشاک

8- گردشگری

9- هتلداری

10- خدمات تغذیه ای

11- سلامت و طب ایرانی

12- خدمات حقوقی

33 رشته در خوشه صنعت قرار دارند که عبارتند از:

1- صنایع خودرو

2- الکترونیک

3- صنایع چوب

4- صنایع کاغذ

5- جوشکاری و بازرسی جوش

6- حمل ونقل زمینی

7- حمل ونقل دریایی

8- حمل و نقل ریلی

9- تاسیسات

10- صنایع دریایی

11- صنایع رنگ

12- صنایع شیمیایی

13- پلیمر

14- پتروشیمی

15- صنایع چرم وپوست و خز

16- صنایع نساجی

17- متالورژی

18- فناوری ارتباطات

19- مدیریت صنایع

20- سرامیک

21- مکانیک

22- کنترل وابزار دقیق

23- برق

24- صنایع فلزی

25- ساختمان

26- معماری

27- صنعت چاپ

28- فناوری هوایی

29-فناوری نانو

30- فناوري انرژي های نو و تجدید پذیر

31- مدیریت آب

32- صنایع بسته بندی

33- صنعت گاز

11 رشته در خوشه فرهنگ و هنر قرار دارند که عبارتند از:

1- صنعت چاپ

2- فرش

3- صنایع دستی (چوب، فلز، سفال، چاپ، سنگ ،شیشه ، چرم)

4- صنایع دستی (دوخت های سنتی)

5- طلا و جواهرسازی

6- هنرهای تجسمی

7- هنرهای تزئینی

8- هنرهای نمایشی

9- صنایع دستی(بافت)

10- فناوری نرم وفرهنگی

11- صنعت ورزش

12 رشته در خوشه کشاورزی قرار دارند که عبارتند از:

1- امورشیلات و آبزی پروری

2- امور دام و ماکیان

3- امور باغی

4- امور زراعی

5- زیست فناوری

6- فناوري محیط زیست

7- ماشین آلات کشاورزی

8- صنایع غذایی

9- گياهان دارويي و داروهای گیاهی

10- منابع طبیعی (جنگل، مرتع ،آبخیز و بیابان)

برای مشاهده حرفه ها کافیست روی رشته مدنظر خود کلیک نمائید.

استانداردهای آموزش مربی

این استاندارد ها به منظور تعلیم مربیان فنی حرفه ای تدوین شده است، تا بتوانند در حرفه های مورد نظر آموزش جامع و بروزتری را به کارآموزان ارائه دهند. به این استانداردها گواهینامه مهارت فنی حرفه ای تعلق نمی گیرد، و مربیان بعد از سپری نمودن دوره آموزشی گواهینامه حضور در دوره را دریافت خواهند نمود.

استانداردهای آموزش خاص (طرح ایران مهارت)

استانداردهای آموزش خاص، شامل بخش خاصی از یک حرفه در استاندارد کارآموزی می باشد، طول مدت این استانداردها به دلیل اینکه قسمتی از استاندارد کارآموزی هستند، کوتاه تر بوده و کارآموز می تواند این دوره را در مدت زمان کوتاهی سپری کند. لازم به ذکر است که به این استانداردها گواهینامه مهارت فنی حرفه ای تعلق نخواهد گرفت و فقط کارآموزان می توانند گواهی حضور و یا شرکت در دوره را دریافت نمایند.

استانداردهای ویژه مسابقات ملی مهارت

استانداردها شامل حرفه های است به منظور آماده سازی کارآموزان برای مسابقات ملی مهارت سازمان فنی حرفه ای، به این استانداردها گواهینامه مهارت فنی حرفه ای تعلق نخواهد گرفت.

استانداردهای سند حرفه

این استاندارها که چند سال است از طرف سازمان فنی حرفه ای در حال تدوین شدن هست، برای هدفمند کردن حرفه های استانداردهای کارآموزی ایجاد شده است. سازمان فنی حرفه ای، استانداردهای کارآموزی را به استانداردهای کوچکتر به مدت 30 ساعت تقسیم نموده تا کارآموزان بتوانند هدفمندتر حرفه مورد نظر خود را انتخاب نمایند. تفاوت استانداردهای سند حرفه و کارآموزی در کد استاندارد آن می باشد، استانداردهای کارآموزی 15 رقم و استانداردهای سند حرفه 10 رقم هستند. به استانداردهای سند حرفه گواهینامه مهارت فنی حرفه ای تعلق خواهد گرفت.

مدرک فنی حرفه ای شامل چه بخش های هست؟

در زیر به صورت کامل هر بخش را توضیح داده خواهد شد.

مدرک فنی حرفه ای

مدرک فنی حرفه ای شماره گذاری شده

۱- این مدرک از طرف سازمان آموزش فنی حرفه ای کشور که زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می باشد صادر شده است. به این معنی که کارآموز توانائی کار(اشتغال) با این مهارت را دارد.

۲- شماره گواهینامه مهارت و تاریخ صدور این گواهینامه از طرف سازمان فنی حرفه ای می باشد.

3- کد QR این گواهینامه می باشد، جهت استعلام گواهینامه مهارت و صحت آن، می توان با اسکن کردن این کد به صورت اتومات وارد سایت سازمان فنی و حرفه ای شد و گواهینامه مربوطه را با مشخصات کارآموز تطبیق داد.

۴- نام مدرک فنی حرفه ای، گواهینامه مهارت می باشد.

۵- عکس کارآموز

۶- نام و نام خانوادگی کارآموز

۷- کد ملی کارآموز

۸- استاندارد و یا مهارتی که کارآموز در آن مدرک فنی حرفه ای گرفته است.

۹- کد استاندارد مهارتی  که کارآموز در آن مدرک فنی حرفه ای گرفته است.

۱۰- حرفه ای که مهارت مورد نظر زیر مجموعه آن است.

۱۱- مدت زمان مهارت طی شده توسط کارآموز

۱۲- تاریخ تدوین مهارت طی شده

۱۳- نمره کسب شده به عدد (کتبی – عملی) توسط کارآموز

۱۴- نمره کسب شده به حروف (کتبی – عملی) توسط کارآموز

۱۵- سطح کارآموز با توجه به نمره کسب شده، خوب بین نمره ۷۰-۸۰، خیلی خوب بین نمره ۸۰-۹۰ و عالی بین نمره ۹۰-۱۰۰

۱۶- این گواهینامه به استناد آیین نامه ماده ۶ کارآموزی و افزایش مهارت مصوب ۱۳۳۹/۱۰/۲۷ شورای عالی کار صادر می شود.

۱۷- امضاء مدیر و یا سرپرست مرکز فنی حرفه ای استان مربوطه

۱۸- توضیحات ۱- آدرس http://azmoon.portaltvto.com/estelam/estelam سایت استعلام از صحت و اصالت گواهینامه به کمک کدملی و شماره شناسنامه کارآموز

۱۹- توضیحات ۲- اعتبار این گواهینامه از تاریخ صدور ۵ سال می باشد.

۲۰- توضیحات ۳- با این گواهینامه با توجه به مهارت کسب شده می توانید جهت اخذ پروانه کسب کار در بخش مربوطه اقدام نمائید.

۲۱- توضیحات ۴- استان – مرکز فنی حرفه ای – آموزشگاه فنی حرفه ای آزادی که کارآموز در آن معرفی به دوره و آزمون فنی و حرفه ای شده است.

icdl چیست

مدرک فنی حرفه ای icdl

مراحل دریافت مدرک فنی حرفه ای

به سه روش متداول می توان مدرک فنی حرفه ای را دریافت نمود.

1- ثبت نام در آزمون های ادواری

2- ثبت نام در مراکز دولتی سازمان فنی حرفه ای

3- ثبت نام در مراکز آموزشگاه های آزاد فنی حرفه ای

ثبت نام در آزمون های ادواری

این روش ویژه افرادی هست که به حرفه آشنائی کامل داشته و فقط قصد شرکت در آزمون کتبی و عملی سازمان فنی حرفه ای را دارند؛ تا بتواند پس کسب نمره قبولی در آزمون ها مدرک فنی حرفه ای را که از طرف سازمان فنی حرفه صادر می شود در حرفه مدر نظر دریافت نمایند.

لازم بذکر است که تمامی حرفه ها در این روش قرار نداشته و اگر کارآموز قصد گرفتن مدرک فنی حرفه ای، حرفه ای را دارد که آزمون آن در ادواری نیست باید از روش های 2 و3 کمک بگیرد.

چگونه در آزمون ادواری ثبت نام کنیم

برای ثبت نام در آزمون ادواری کافیست ابتدا وارد سایت ادواری شویم.از منو بالای سایت روی گزینه ثبت نام کلیک نموده و پس از باز شدن کشو  جستجو حرفه را انتخاب می نمائیم.

ثبت نام در مراکز دولتی سازمان فنی حرفه ای

این روش ویژه کاراموزانی می باشد که قصد شرکت در دوره های مراکز دولتی سازمان فنی حرفه ای را دارند. دوره های که از طرف مراکز آموزشی سازمان فنی حرفه ای برگزار می شود رایگان می باشند. و تنها کارآموزی می بایست هزینه ثبت نام در دوره ۱۵ هزار تومان و مشاوره ۱۰ هزار تومان و آزمون فنی حرفه ای ۶۰ هزار تومان(خدمات) و یا ۹۰ هزار تومان (صنعت – فرهنگ و هنر – کشاورزی) و کسب نمره قبولی در آزمون کتبی و عملی مبلغ ۱۰۰ هزار تومان هزینه صدور گواهینامه. مبالغ فوق تعرفه ۱۴۰۲ می باشد. و هر ساله به این مبلغ از طرف سازمان فنی حرفه ای افزوده خواهد شد.

توجه داشته باشید که تمامی مهارت ها در مراکز دولتی سازمان فنی حرفه ای برگزار نمی شود و همچنین به دلیل ظرفیت محدود مراکز دولتی، آزمون تعین سطح و یا مصاحبه قبل ثبت نام و یا بسته به نوع مهارت شرایط خاص دیگری قبل ثبت نام وجود دارد.

ثبت نام در آموزشگاه های فنی حرفه ای آزاد